20042008 magyar Debreceni VSC 48(14)
2008 Hollandia PSV Eindhoven 109(43)
Válogatottság2
2007 magyar Magyarország 34(5)
1 A profi egyesületekben játszott mérkőzések és gólok csak a bajnoki mérkőzések adatait tartalmazzák. Utolsó elszámolt mérkőzés dátuma: 2011március 20.
2 Utolsó elszámolt válogatott mérkőzés dátuma:
2011március 25.
* Mérkőzések (gólok száma)

Dzsudzsák Balázs (Debrecen1986december 23. – ) magyar válogatott labdarúgó, jelenleg a holland PSV Eindhoven játékosa.

Háromszor nyert magyar bajnokságot és szuperkupát a DVSC csapatával, 2007-ben már a válogatottban is debütált Görögország ellen. A 2006–2007-es bajnokság legjobb játékosának választották, 2007 nyarán neves külföldi klubokat (AjaxDinamo Kijiv) utasított vissza, s maradt a DVSC-nél. 2008. januárja óta játszik a PSV csapatában.

Tartalomjegyzék

[elrejtés]

[szerkesztés]Pályafutása

[szerkesztés]Debreceni VSC

Debrecenben született, és Nyírlugoson élt családjával. A közeli Nyíradony SE-ben kezdte a labdarúgást, ahol bekerült a DVSC futballiskolájának vonzáskörébe. Édesapja, aki Nyírlugoson egykoron szintén futballozott, tett arról, hogy a fia a legjobb körülmények közt fejlődhessen. A Lokinál hamar felfigyeltek rá, majd a Debrecen korosztályos csapatainál kezdett játszani. 2000-2001 bajnokságban az U14-es csapattal bronzérmet szerzett. 2002-2003-ban már bemutatkozott a Loki tartalékcsapatában. Erre a korosztályos válogatottnál is felfigyeltek és tagja volt annak az U17-es csapatnak, ami a kontinens 8 legjobb csapata közt jegyeztek. 2003-2004-ben kölcsönjátékos volt Létavértesen. 2004-ben a Loki első keretébe hívták. 2005április 9-én mutatkozott be a magyar élvonalban, győztes mérkőzésen (DVSCMTK Budapest 3-0). Így részese volta Loki első bajnoki címének. Első gólját majdnem egy évre rá 2006április 1-jén szerezte (Diósgyőri VTKDVSC 3-3). Első nemzetközi mérkőzése Sahtar Doneck elleni UEFA kupa selejtező volt. Sajnos a sorozatból kiestek, de a magyar bajnokságban címet védett csapata. A harmadik szezonjában már meghatározó játékosként számítottak rá, így nagy részt vállalt a sorozatban harmadik bajnoki címből és megkapta az év felfedezettje díjat. 2007-ben a nagy válogatottban is pályára lépett. Számos külföldi klub érdeklődött ekkor iránta, de Debrecenben maradt. 2007-ben azonban kétmillió euróval kivásárolták és 5 éves szerződést kötött a holland sztárklubbal, a PSV Eindhovennel.

[szerkesztés]PSV Eindhoven

Dzsudzsák Balázs a PSV mezében

2007október 24-én írta alá ötéves szerződését a holland PSV Eindhoven csapatával, amelyhez 2008 januárjában csatlakozott.[1] Már idény közben bevetették Hollandiában, ráadásul a kezdő tizenegyben. Így a légiós debütálás 2008. január 12-én a Feyenoord elleni rangadón történt meg. Több lövéssel vétette észre magát. A mérkőzés a PSV 1-0-s győzelmével zárult. A következő fordulóban a VVV Venlo ellen egy közeli lövésből már gólt is szerzett a 12. percben, ami egy pont megszerzéséhez segítette csapatát.[2] 2008. január 23-án először léphetett pályára hazai közönség előtt a Sparta ellen. A csapata az ő passza után szerezte meg a vezetést. (PSV Eindhoven - Sparta Rotterdam 3-1) 2008január 26-án a PSV hazai környezetben fogadta a sereghajtó Excelsior csapatát. Balázs ismét a kezdőcsapatban kapott helyet, a 7.percben Farfán beadása után megszerezte a vezetést a PSV csapatának. Sok jó megmozdulása volt, pontrúgásai veszélyesek voltak. (PSV - Excelsior 2-1 /1-0/) 2008január 31-én a bajnokság rangadóján az Ajax ellen idegenben ismét eredményes volt. A 41. percben 18 méterről lőtt gólt az Ajaxnak. (Ajax - PSV 0-2 /0-1/) 2008. február 2-án újra pályára lépett az AZ ellen. A 13. percben 20 méterről kapufát lőtt és a kipattanó labdát Lazovic fejelte a kapuba. Az egyik szabadrúgása után gól is született, de a játékvezető érvénytelenítette mert Bakkal lerántotta a védőjét. (AZ - PSV 0-2 /0-2/) A PSV ezzel a győzelemmel megszerezte bajnoki címét, és így a hátralevő mérkőzéseke is bizalmat kapott.

A 2008-2009 szezonban új edzőt kapott csapatta, Huub Stevens személyében. Védekező játékfelfogása megbéklyózta a támadószellemű PSV-t. Így az eindhoveni csapat kiszállt az aranyéremért folytatott csatából és a Bajnokok Ligájában is csak csoport negyedik lett. Balázs csereként gól passzig jutott a sorozatban, a Liverpool FC ellen. 2009 januárjában Dwight Lodeweges váltotta Stevens-t. Dzsudzsi és csapat játéka is felpezsdült, annyira hogy mesterhármast szerzett az ADO Den Haag ellen és nem állt le a gólgyártással. 11 góllal zárta az idényt amivel második lett a csapat házi góllövőlistáján Ibrahim Afellay mögött és kilenc gólpasszt adott. A PSV végül negyedik lett, ami Európa Liga indulást ért.

2009-2010 szezonra Fred Rutten vette át a csapat irányítását. 2009. augusztus 16-án ismét a holland szuper derbin (PSV - Ajax) két góllal és egy gólpasszal szerepelt, a mérkőzés végeredménye 4-3 lett. A www.goal.com szavazásán őt választották az adott héten a világ legjobb labdarúgójának. (Dzsudzsák 64%, Didier Drogba 16%, Denilson 16%, Charlie Davies 4%, Dioko Kaluyituka 0%)[3] A PSV végül harmadik lett a bajnokságban. A szezont 14 góllal és 13 gólpasszal zárta. Ezenkívül az Európa Ligában 2-szer, a Holland Kupában 1-szer volt eredményes.

A 2010-2011-es szezon őszi felében a PSV-vel az Európa Liga csoportkörébe jutott a Szibir Novoszibirket búcsúztatva - Dzsudzsák két gólt szerzett a visszavágón. Az EL csoportkörében két góllal és két gólpasszal segítette csapatát a biztos továbbjutáshoz, a hollandok többek között Dzsudzsák volt csapatát, a Debrecent is búcsúztatták.

[szerkesztés]A válogatottban

2007június 2-án Várhidi Péter kapitánysága alatt debütált a magyar válogatottbanGörögország ellen. A 2008-as Eb-selejtezőjén Priskin Tamást váltotta. Első gólját 2008május 24-énszintén a görögöknek lőtte egy felkészítő mérkőzésen, ahol a válogatott 3-2-re győzött. Erwin Koeman szintén alapemberként számolt a játékossal. A második válogatottbeli gólját Hollandia ellen érte el, amellyel a magyar csapat 1–0-ra vezetett, de a mérkőzést 6–1-re elvesztette a válogatott. Egervári Sándor Anglia elleni bemutatkozó mérkőzésén is szerepelt. A harmadik válogatottbeli gólját a San Marino elleni, 8–0-ra megnyert mérkőzésen szerezte, és adott 3 gólpasszt. Egyet Rudolfnak, kettőt Szalainak. A finnek ellen is betalált, ő lőtte a győztes gólt a 95. percben, így a válogatott 2–1-re nyert. Végigjátszotta a Litvánia elleni barátságos meccset is, amikor Juhász Rolandot lecserélték, megkapta a csapatkapitányi karszalagot, és azután Hajnal Tamás legurított szabadrúgásából szerzett egy gólt. A csapat 2–0-ra nyert, és ő lett a mérkőzés legjobbja.